Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak zapłaty nie powinien zwalniać z obowiązków dokumentacyjnych

27 grudnia 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Małgorzata Paszek

Obniżenie odsetek, czy nawet częściowe zaniechanie ich naliczenia to okoliczności, które mogą się stać przedmiotem sporu z władzami skarbowymi, w przypadku, gdy stronami stosunku zobowiązaniowego będą podmioty powiązane.

Niejasna redakcja regulacji traktujących o cenach transferowych może być źródłem licznych wątpliwości w zakresie identyfikacji obowiązku dokumentacyjnego w odniesieniu do transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Może to także dotyczyć sytuacji, w których współpraca powiązanych kontrahentów przyjmuje formę nieodpłatnych świadczeń.

W art. 9a ustawy o CIT nałożono obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej na podatników, którzy dokonują transakcji z podmiotami powiązanymi lub transakcji, w związku z którymi zapłata należności wynikających z takich transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.

Dwa niezbędne warunki

Dla powstania wymogu sporządzenia dokumentacji podatkowej – obok przekroczenia wartości progowych, określonych w art. 9a ust. 2 i 3 ustawy o CIT – muszą się zatem jednocześnie ziścić dwa podstawowe warunki:

- musimy mieć do czynienia z transakcją oraz

- transakcja taka musi mieć miejsce pomiędzy podmiotami powiązanymi (ewentualnie płatność z tytułu tej transakcji musi być dokonywana na rzecz podmiotu z tzw. raju podatkowego).

Na takim stanowisku stoją między innymi Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 27 stycznia 2012 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9421

Wydanie: 9421

Spis treści
Zamów abonament