Brak zapłaty nie powinien zwalniać z obowiązków dokumentacyjnych
Obniżenie odsetek, czy nawet częściowe zaniechanie ich naliczenia to okoliczności, które mogą się stać przedmiotem sporu z władzami skarbowymi, w przypadku, gdy stronami stosunku zobowiązaniowego będą podmioty powiązane.
Niejasna redakcja regulacji traktujących o cenach transferowych może być źródłem licznych wątpliwości w zakresie identyfikacji obowiązku dokumentacyjnego w odniesieniu do transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Może to także dotyczyć sytuacji, w których współpraca powiązanych kontrahentów przyjmuje formę nieodpłatnych świadczeń.
W art. 9a ustawy o CIT nałożono obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej na podatników, którzy dokonują transakcji z podmiotami powiązanymi lub transakcji, w związku z którymi zapłata należności wynikających z takich transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
Dwa niezbędne warunki
Dla powstania wymogu sporządzenia dokumentacji podatkowej – obok przekroczenia wartości progowych, określonych w art. 9a ust. 2 i 3 ustawy o CIT – muszą się zatem jednocześnie ziścić dwa podstawowe warunki:
- musimy mieć do czynienia z transakcją oraz
- transakcja taka musi mieć miejsce pomiędzy podmiotami powiązanymi (ewentualnie płatność z tytułu tej transakcji musi być dokonywana na rzecz podmiotu z tzw. raju podatkowego).
Na takim stanowisku stoją między innymi Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 27 stycznia 2012 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta