Przedsięwzięcia z kontrahentem z Kajmanów trzeba potwierdzić
Obowiązek opracowywania szczególnej specyfikacji podatkowej obejmuje relacje z podmiotami biznesowymi, których siedziba lub zarząd znajdują się w tzw. rajach podatkowych. Lektura regulacji odnoszących się do tej kwestii nasuwa wątpliwości
Na gruncie obowiązujących przepisów obowiązek opracowywania szczególnej dokumentacji podatkowej jest niejako dwutorowy. Z jednej strony wymóg ten wiąże się z realizacją transakcji z kontrahentami powiązanymi, z drugiej zaś obejmuje również relacje z partnerami biznesowymi, których miejsce zamieszkania, siedziba lub zarząd znajdują się w tzw. rajach podatkowych. Okazuje się, że wnikliwa lektura regulacji prawnych odnoszących się do tej drugiej kwestii, nasuwa pewne wątpliwości.
Praktycznych możliwości wykorzystania faktu istnienia rajów podatkowych jest całkiem sporo. Typowym przykładem może być utworzenie przez producenta (spółkę matkę) spółki z siedzibą w raju podatkowym i włączenie jej jako jednego z ogniw do łańcucha dystrybucyjnego. Zbywany przez producenta asortyment trafia do spółki rajowej po cenach niższych od rynkowych, podczas gdy odsprzedaż do odbiorcy finalnego dokonywana jest już z uwzględnieniem cen rynkowych. W efekcie zyski generowane w transakcji są opodatkowane na warunkach preferencyjnych.
Konieczna jest weryfikacja operacji
Świadomość istnienia tego rodzaju jurysdykcji oraz opcji wykorzystania ich dla transferu dochodu, skutkowała wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego regulacji pozwalających sprawdzić rynkowość operacji realizowanych przez polskich podatników z podmiotami z rajów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta