Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To był dobry rok dla latania

27 grudnia 2012 | Ekonomia | Agnieszka Stefańska
źródło: Rzeczpospolita

Mijający rok był bardzo udany dla ruchu lotniczego w Polsce. Liczba pasażerów wzrosła o 15 proc. Pomogły w tym Euro 2012 i epizod z OLT Express.

Tegoroczny wzrost liczby podróżnych nie był jednak aż tak imponujący, jak porty lotnicze zakładały jeszcze na początku 2012 roku.

Władze lotniska w Krakowie przewidywały, że odprawią 3,5 mln podróżnych. Jak wynika z szacunków z końca grudnia, do tego rekordu zabraknie im ok. 50 tys. pasażerów. Liczby 3 mln  klientów  w tym roku nie przekroczy port w Gdańsku. Mniejszy, niż przewidywały szacunki  z początku roku, był też  ruch w porcie lotniczym w Pyrzowicach pod Katowicami.

W sumie z usług polskich lotnisk w 2012 roku  skorzysta 24,6 mln osób. To o 1,2 mln  pasażerów mniej, niż władze lotnisk  szacowały w styczniu, ale o 2,9 mln więcej niż w  roku 2011. Przyszły rok ma przynieść 26,7 mln odprawionych osób. Tak dobre wyniki władze lotnisk zawdzięczają przede wszystkim piłkarskim mistrzostwom Euro 2012, ale też kilkumiesięcznemu epizodowi z udziałem OLT Express, który woził pasażerów po kraju za 99 zł. Na wzrost liczby osób korzystających z transportu lotniczego wpływ miało też uruchomienie portu w Modlinie  w połowie lipca 2012 roku.  Do końca listopada  port obsłużył 780 tys. osób. Konsekwencją otwarcia nowego lotniska było uruchomienie przez Wizzair  i Ryanair  nowych połączeń, których wcześniej na Mazowszu nie było.

Mniej na Okęciu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9421

Wydanie: 9421

Spis treści
Zamów abonament