Gdy ślepe posłuszeństwo wobec szefa obraca się przeciwko firmie
Pracodawca dopuszczający racjonalną ocenę poleceń może oczekiwać od załogi większej dbałości o dobro zakładu niż ten, który każdy przejaw krytycyzmu traktuje jako akt niesubordynacji.
Do podstawowych właściwości stosunku pracy należy wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy. Podporządkowanie to podstawowa cecha odróżniająca pracowniczy stosunek zatrudnieniowy od cywilnoprawnego. Jego wyrazem jest m.in. to, że wśród podstawowych obowiązków pracowniczych jest powinność stosowania się do poleceń przełożonych dotyczących pracy (art.100 § 1 k.p.).
Upraszczając – to pracodawca decyduje o sposobie i warunkach wykonywania danej pracy (np. o sposobie załatwienia konkretnej sprawy), a pracownik powinien się takim decyzjom podporządkować. Podporządkowanie to dotyczy jednak wyłącznie spraw związanych z pracą, nie sięga więc innych sfer, w tym w szczególności życia prywatnego pracownika.
Uwagi w cenie
Z podporządkowania pracownika poleceniom przełożonych nie wolno jednak wywodzić wniosku, że zabroniony jest pewien stopień krytycyzmu, racjonalnej oceny sytuacji, jakiej można oczekiwać od osoby wykonującej określony zawód, rodzaj pracy czy pełniącej określoną funkcję.
W końcu nie po to zatrudnia się osoby o odpowiednim przygotowaniu zawodowym, aby bezkrytycznie wykonywały polecenia nawet w sytuacjach, w których ich treść w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta