Nowy dom będzie kosztował więcej
Zmiana przepisów spowoduje, że zapotrzebowanie na materiały termoizolacyjne może wzrosnąć o 40–70 proc. Ostrzejsze wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków zwiększą natomiast koszty postawienia nie tylko domów.
Jakie są główne zmiany w projekcie dotyczącym nowych warunków technicznych, które będą musiały spełniać domy? Czy rynek rzeczywiście czeka rewolucja?
Mariusz Zając: Projektowane rozporządzenie – zmieniające rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – będzie stanowić jeden z elementów wdrożenia do krajowego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu i Rady nr 2010/31/UE z 19.05.2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Nowe przepisy mają na celu głównie poprawę efektywności energetycznej budynków oraz zmniejszenie zapotrzebowania na energię nieodnawialną. Celem wspomnianej dyrektywy jest także wzrost stopnia wykorzystania energii odnawialnej w celu osiągnięcia zakładanego 20-proc. udziału energii odnawialnej w 2020 r. Środkiem do osiągnięcia tych celów ma być określenie minimalnych wymagań w zakresie ochrony cieplnej i energooszczędności budynków.
Dla inwestorów oznacza to jednak ustalenie minimalnych wymagań dotyczących energooszczędności budynków...
Tak, projekt przewiduje szereg istotnych zmian dla branży budowlanej, mających na celu zwiększenie efektywności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta