Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezrobocie zabija Unię

07 stycznia 2013 | Publicystyka, Opinie | George Friedman
źródło: Rzeczpospolita
źródło: AFP

Jeżeli Europejczycy nie rozwiążą swoich problemów w 2013 roku, trzeba będzie zacząć się przyzwyczajać do myśli 
o przyszłości Europy bez Unii Europejskiej 
– pisze założyciel i prezes Stratforu.

Koniec roku zawsze sprzyja zadawaniu pytań o to, co może okazać się najważniejszą kwestią w roku następnym. Moim zdaniem w 2013 roku trzeba przede wszystkim obserwować Europę.

Traktowana jako jeden podmiot Europa ma największą gospodarkę na świecie. Gdyby się na to zdecydowała, mogłaby się stać militarnym rywalem dla Stanów Zjednoczonych. To, co się dzieje na Starym Kontynencie, ma głębokie konsekwencje dla funkcjonowania świata.

Pytanie brzmi, czy Unia Europejska zdoła się ustabilizować, powstrzymać fragmentaryzację i zacząć przygotowywać się do dalszej integracji i ekspansji. Bo niewykluczone jest, że napięcia wewnątrz Unii Europejskiej będą narastać, jej instytucje będą nadal tracić legitymizację, a państwa członkowskie coraz energiczniej będą uprawiać własną politykę – zarówno wewnętrzną, jak i zagraniczną.

Podupadający projekt

Minęły ponad cztery lata od wybuchu kryzysu w 2008 roku i blisko dwa lata od momentu, kiedy problemy, które wtedy się narodziły, zmieniły się w kryzys zadłużenia i bankowości w Europie. Od tego czasu kryzys z finansowego przekształcił się w gospodarczy. Europa wpadła w recesję, a bezrobocie na Starym Kontynencie wzrosło powyżej 10 proc. Co ważniejsze, w tym okresie aparat decyzyjny stworzony u zarania Unii Europejskiej okazał się niezdolny do wykreowania rozwiązań politycznych, które byłyby zarówno powszechnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9429

Wydanie: 9429

Spis treści
Zamów abonament