Bank nie pozwoli zarobić
To, co kupujący mieszkania zyskaliby na spadku ich cen, stracą przez wyższe marże kredytów hipotecznych.
– Ceny na rynku nieruchomości jeszcze spadną. Nie należy jednak liczyć na drastyczne zmiany. Możliwe są obniżki o kilka procent. Jednak to, co zyskamy dzięki niższej cenie, możemy stracić przez wyższą marżę kredytową. Banki podwyższają je, aby zredukować wzrost zdolności kredytowej, wynikający z niższych stóp procentowych – mówi Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. – W najbliższym czasie czeka nas spowolnienie gospodarcze, czyli okres, w którym banki nie chcą ułatwiać dostępu do kredytów. Na początku roku możemy więc obserwować wzrosty marż. Banki mogą również zaostrzać politykę kredytową.
Dobrą wiadomością jest natomiast to, że – przynajmniej teoretycznie – możliwa do uzyskania kwota kredytu może rosnąć, gdyż spada stawka WIBOR, a więc i oprocentowanie kredytów hipotecznych.
– WIBOR spadł od końca sierpnia ub.r. o niemal 1 pkt proc., z 5,12 proc. do 4,14 proc. Taka zmiana, przy niezmienionej marży, spowodowałaby wzrost dostępnej kwoty kredytu o niemal 33 tys. zł – z 300 tys. do 333 tys. zł. Niestety banki częściowo eliminują ten element wyższymi marżami – podkreśla Jarosław Sadowski.
Agata Chrzanowska, dyrektor marketingu bankowości hipotecznej w Banku Millennium, przyznaje, że od jakiegoś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta