Za nieterminowość o 1/4 pieniędzy mniej
Zwolnienie lekarskie powinno trafić do płatnika zasiłku najpóźniej siódmego dnia od jego wystawienia. W przeciwnym wypadku chory musi się liczyć z tym, że zostanie ukarany zmniejszeniem części należności o 25 proc.
- 4 stycznia dostarczyłem do ZUS zwolnienie lekarskie na okres od 21 grudnia 2012 r. do 6 stycznia br. (wystawione 21 grudnia). Nie wiedziałem, że mam jakiś termin na jego dostarczenie, bo to moja pierwsza choroba w czasie działalności, którą prowadzę od trzech lat. W ZUS poinformowano mnie, że zasiłek zostanie obniżony, bo nie przyniosłem zwolnienia w ciągu siedmiu dni od wydania. O ile z tego powodu mogę mieć obniżony zasiłek, jeśli opłacam składki od najniższej kwoty (60 proc. wynagrodzenia)? Czy fakt, że nie miałem tej świadomości, bo nigdy wcześniej nie chorowałem, może mnie zwolnić z tej kary? Czy mogę zmniejszyć podstawę do naliczenia składek za grudzień ub.r., jeśli do czasu ich opłacania nie dostanę zasiłku? – pyta czytelnik.
W tym przypadku faktycznie czytelnik nie dopełnił ustawowego obowiązku dostarczenia zwolnienia lekarskiego w ciągu siedmiu dni od daty jego wydania. I niestety nie może liczyć, by ZUS odstąpił od zmniejszenia zasiłku uwzględniając brak świadomości o tym, że trzeba to zrobić w odpowiednim czasie.
Usprawiedliwieniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta