Zarzut potrącenia nie może pogarszać sytuacji prawnej pozwanego
Skutkiem złożenia oświadczenia o potrąceniu jest umorzenie, czyli wygaśnięcie obu przeciwstawionych sobie wierzytelności do wysokości tej niższej.
Od jakiegoś już czasu, jako praktycy obserwujemy wzrost zatorów płatniczych, który w dobie kryzysu niewątpliwie będzie narastał. Dlatego warto wiedzieć, jak bronić się przed nieuczciwymi kontrahentami, w szczególności w sytuacji, gdy to od nas ktoś żąda zapłaty, która nie zawsze jest uzasadniona. Jak się wówczas zachować w procesie cywilnym?
Osoba pozwana o zapłatę w procesie cywilnym może zachować się na kilka różnych sposobów. Wybór zaś sposobu postępowania jest uzależniony nie tylko od konkretnego stanu faktycznego, ale również od poziomu świadomości prawnej strony danego sporu.
Niestety stosunkowo często, w tym również w obrocie profesjonalnym, mamy do czynienia z sytuacjami biernego zachowania się pozwanego, który w ogóle nie odbiera pism przesyłanych mu z sądu, bądź odbiera, ale pozostawia je bez żadnej odpowiedzi. Skutki takiego zachowania mogą być dla pozwanego bardzo dotkliwe, gdyż ryzykuje on, że zostanie wydany przeciwko niemu wyrok zaoczny lub uprawomocni się nakaz zapłaty wydany wcześniej na posiedzeniu niejawnym.
Warto pamiętać, że pozwany może podjąć aktywną obronę przed dochodzonymi przeciwko niemu roszczeniami na przykład poprzez:
- podniesienie zarzutu przedawnienia roszczenia,
- spełnienie świadczenia,
- wniesienie pozwu wzajemnego lub
- zgłoszenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta