Wyższy zasiłek dopiero za styczeń
Minimalna kwota, która jest podstawą wymiaru świadczenia za czas niezdolności do pracy zależy od okresu, na jaki przypadła, a nie od dnia dokonania wypłaty.
Wysokość świadczeń chorobowych zależy przede wszystkim od uzyskanych przez ubezpieczonego przychodów, od których pobrane zostały składki na ubezpieczenie chorobowe.
Jednak dla pracowników osiągających niskie zarobki przewidziano gwarantowane minimum podstawy wymiaru zasiłku, ustalane w oparciu o kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od nowego roku minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego jest wyższa, bo podniesiona została najniższa płaca. Obowiązkiem pracodawcy jest podniesienie podstawy świadczenia chorobowego, jeżeli średnia wynagrodzenia przyjęta do ustalenia jej wysokości jest niższa od minimalnej pensji obowiązującej w danym roku.
- Zatrudniamy na pełen etat pracownika, który otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 1500 zł. Od 11 do 24 grudnia 2012 r. przebywał na urlopie ojcowskim. Zasiłek macierzyński za te dwa tygodnie wypłacimy mu 10 stycznia 2013 r., tj. w terminie wypłaty wynagrodzeń. Jak należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku należnego za grudzień? Czy należy ją podnieść do wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego od stycznia 2013 r.? Czy nie podwyższać podstawy, bo zasiłek należy się za czas absencji w 2012 r.? - pyta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta