Przeliczenie pieniędzy w kasie wymaga sporządzenia protokołu
Mimo że rola obrotu gotówkowego zmniejsza się ze względu na korzystanie z kart kredytowych i rachunków bakowych, przedsiębiorcy nie są zwolnieni z przeliczenia banknotów i monet na ostatni dzień roku obrotowego.
Przeprowadzoną na ostatni dzień każdego roku obrotowego drogą spisu z natury inwentaryzację środków pieniężnych w kasie należy odpowiednio rozliczyć. W tym celu sporządzić należy protokół inwentaryzacji kasy. Ewentualne różnice inwentaryzacyjne należy wyjaśnić i odpowiednio zaksięgować w księgach rachunkowych.
Spisem należy objąć nie tylko same środki pieniężne, ale także znajdujące się fizycznie w kasie (sejfie) czeki, weksle, papiery wartościowe, depozyty oraz inne aktywa pieniężne. Jeśli zaistnieją różnice, należy je wyjaśnić i rozliczyć w księgach tego roku obrotowego, którego dotyczyła przeprowadzona inwentaryzacja.
Środki pieniężne w bilansie prezentowane są łącznie w pozycji B.III.1.c) aktywów. „Środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych".
Kasa – niestety – nie zawsze się zgadza. Również tu mogą wystąpić różnice inwentaryzacyjne, które należy wyjaśnić, rozliczyć i odpowiednio zaksięgować w księgach rachunkowych.