Niedobór nie zawsze jest kosztem
Jeżeli przyczyną braków w towarze jest niedbałość ze strony odpowiedzialnych osób, to straty ujawnione w trakcie inwentaryzacji nie obniżą przychodów.
Po sporządzeniu remanentu zazwyczaj się okazuje, że pojawiają się u podatnika niedobory lub nadwyżki. Ich wystąpienie może wywołać skutki zarówno w podatku dochodowym, jak i w VAT.
W przypadku niedoborów możemy wyróżnić niedobory zawinione oraz niedobory niezawinione. Powstanie niedoborów zawinionych generalnie wiąże się w jakiś sposób ze świadomym działaniem lub zaniedbaniem osoby, która była odpowiedzialna za mienie. Natomiast niedobory niezawinione powstają z przyczyn niezależnych od osób odpowiedzialnych. Mogą one zaistnieć jako efekt takich zdarzeń jak pożar, kradzież oraz w efekcie tzw. ubytku naturalnego (np.: odparowywanie wody).
Przepisy dotyczące podatku dochodowego nie odnoszą się wprost do kwestii ujmowania stwierdzonych niedoborów w kosztach uzyskania przychodów. Ustawodawca przewiduje w tym zakresie jedynie dwie regulacje, z których wynika, iż kosztem uzyskania przychodów nie mogą być:
- straty w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych (art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT oraz art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT),
- straty powstałe w wyniku nieobjętych zwolnieniem od podatku akcyzowego ubytków wyrobów akcyzowych oraz podatku akcyzowego od tych ubytków (art. 16 ust. 1 pkt 47 ustawy o CIT oraz art. 23 ust. 1 pkt 44 ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta