Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upadłość to zdarzenie gospodarcze

07 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Piotr Rogowiecki
Piotr  Rogowiecki ekspert  Pracodawcy RP
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Rogowiecki ekspert Pracodawcy RP

Sąd oddali wniosek o ogłoszenie bankructwa, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.

Gospodarka jest w fazie spowolnienia. Prognozy są zgodne co do tego, że w 2013 roku sytuacja będzie się pogarszać. Dla realnej gospodarki oznacza to potencjalny wzrost liczby upadłości przedsiębiorstw. Trzeba pamiętać, że konsekwencją bankructwa nie jest tylko to, że z rynku znika jakaś firma.

Skutki takiego zdarzenia gospodarczego odczuwają przecież pracownicy przedsiębiorstwa, jego kooperanci, a także wierzyciele. Zasady wspólnego dochodzenia roszczeń wierzycieli od niewypłacalnych dłużników, skutki ogłoszenia upadłości oraz zasady postępowania naprawczego wobec przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością określa ustawa z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (dalej: ustawa).

Więcej niż jeden wierzyciel

Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 9 października 2009 r. (III SA/Wa 496/09), wykluczona jest możliwość prowadzenia postępowania upadłościowego w stosunku do dłużnika, gdy w sprawie występuje tylko jeden wierzyciel. Ustawa stanowi wprost, że reguluje ona zasady wspólnego dochodzenia roszczeń od wierzycieli. Ustawodawca używając liczby mnogiej zdecydował, że postępowanie określone w ustawie może mieć miejsce tylko wtedy, gdy występuje więcej niż jeden wierzyciel.

Jest to zasada zgodna z uchwałą Sądu Najwyższego z 27 maja 1993 r. (III CZP...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9429

Wydanie: 9429

Spis treści
Zamów abonament