Uwaga na nowe reguły ochrony przedemerytalnej
W tym roku nie da rady ruszyć angaży pracowników seniorów przez dłuższy czas, niż przewiduje to kodeks pracy. Przed redukcją te osoby obronią się nawet o 16 miesięcy dłużej.
Art. 39 k.p. stanowi, że pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego pod warunkiem, że z jego osiągnięciem uzyska prawo do emerytury.
Mimo że przepis ten nie zmienił się od tego roku, to ochrona przedemerytalna przez pięć najbliższych lat funkcjonować będzie w zmodyfikowanej formie. A to za sprawą regulacji przejściowych zawartych w ustawie z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2012 r. poz. 637, dalej ustawa wiekowa).
Zmienione zasady
1 stycznia 2013 r. reforma emerytalna podwyższyła tzw. powszechny wiek emerytalny, który raz na kwartał podskoczy o jeden miesiąc. W ciągu każdego roku zwyżka będzie czterokrotna, aż do całkowitego wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku, co nastąpi w październiku 2040 r.
Dla panów akcja przedłużania aktywności zawodowej o dwa lata zakończy się w październiku 2020 r. Panie do powszechnej emerytury będą musiały dożyć o siedem lat dłużej niż obecnie. Pierwszym rocznikiem kobiet, które o pełne siedem lat później uzyskają prawo do senioralnego świadczenia, będzie 1973 r. Dokładnie chodzi o kobiety urodzone w październiku 1973 r., które na docelową emeryturę będą mogły przejść...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta