Jakie są skutki przekazania zaliczki
Jeżeli podatnik otrzymuje przedpłatę na poczet przyszłej usługi lub dostawy, to ma obowiązek zarejestrowania jej na kasie fiskalnej. Kwota, którą dostał, jest bowiem obrotem dla celów podatku od towarów i usług.
Marek Piotrowski
W obecnych realiach obrotu gospodarczego zawarcie niemal każdej umowy wzmacniane jest płaconą zaliczką, zadatkiem bądź innym rodzajem przedpłaty, która jest formą gwarancji wykonania zobowiązania bądź zabezpieczenia kosztów przyjmującego zamówienie.
Zapłata zaliczki czy zadatku nie jest jednak obojętna na płaszczyźnie prawa podatkowego, bowiem jej otrzymanie lub zapłata w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą skutkuje koniecznością rozpoznania obowiązków wynikających z takiego zdarzenia.
Warto zauważyć, że wielu, zwłaszcza drobnych, przedsiębiorców nie wiąże otrzymania bądź zapłaty zaliczki z obowiązkami i uprawnieniami o charakterze podatkowym. W efekcie prowadzi to do konieczności dokonywania korekt w rozliczeniach z urzędem skarbowym, a często także zapłaty odsetek od zaległości podatkowych bądź nawet poniesienia sankcji karnej skarbowej.
Jaka stawka jest właściwa
W obszarze regulacji ustawy o VAT zapłata zaliczki stanowi obrót, a zatem podstawę opodatkowania. Wynika to z brzmienia art. 29 ust. 2 tej ustawy, który jednoznacznie mówi, że w przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków przedpłat lub rat pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku.
Norma ta znajduje zastosowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta