Decydują informacje na starcie roku
Jest jeszcze szansa, aby uwolnić się od obowiązków związanych z funduszem socjalnym i i wypłatą świadczeń urlopowych.
Po raz trzeci z kolei odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) zostały zamrożone na poziomie zeszłorocznych.
W 2013 r. ich wysokość liczy się według przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w drugiej połowie 2010 r. – 2917,14 zł (art. 1 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej). Oznacza to, że w 2013 r. nie zmienia się teżmaksymalny pułap świadczeń urlopowych (nie mogą one przekroczyć ustawowych odpisów na zfśs).
W końcówce grudnia
Odpisy na zfśs przekazywane na jego konto w dwóch ratach w 2012 r. obliczyliśmy na podstawie planowanego średniorocznego stanu zatrudnienia przeliczonego w przeważającej mierze na pełne etaty. Na koniec roku trzeba skorygować pieniądze znajdujące się na rachunku zfśs na podstawie faktycznego przeciętnego stanu zatrudnienia w 2012 r. ujętego w pełnych etatach. Jeśli ten wskaźnik okazuje sięwyższy od planowanego średniego zatrudnienia, trzeba przekazać odpowiednią pulę na konto zfśs.
Sumy te trzeba wydać w 2013 r. na cele socjalne zgodnie z regulaminem zfśs. W przeciwnym razie, gdy faktyczne średnie zatrudnienie było niższe od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta