Zadatku nie wlicza się w koszty
Całkowicie odmienną niż VAT kwalifikację zapłaty zaliczki, zadatku, raty lub części ceny na poczet przyszłej sprzedaży towarów i usług przewidują regulacje ustaw o podatkach dochodowych
Dotyczy to zarówno ustawy o CIT, jak i ustawy o PIT. Otóż zasadą płynącą z treści obu tych aktów normatywnych jest, że za przychody z działalności gospodarczej nie uważa się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek i kredytów z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek.
Regulacja ta, wyrażona w art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT (odpowiednio art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT), oznacza zatem, że pobrane wpłaty lub zarachowane należności na poczet dostaw towarów lub usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, nie są przychodem podatkowym w rozumieniu tych ustaw w okresie otrzymania lub zarachowania tych kwot.
Należy jednak pokreślić, że kwoty te będą uznawane za przychód w okresie sprawozdawczym, w którym zostanie wykonana dostawa towarów lub usług, co oznacza, że na podatniku podatku dochodowego ciąży obowiązek rozpoznania w tym okresie przychodu wynikającego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta