Tegoroczna etatowa aktywność potrwa 251 dni
Łącznie daje to 2008 godzin zadań w całym roku, czyli o jedną dniówkę roboczą mniej niż w 2012 r.
Są jeszcze inne plusy. Ta wielka liczba zawodowych zajęć rozkłada się na odcinki po osiem godzin w tygodniu pracy liczącym pięć dni. Ponadto w ciągu 12 miesięcy etatowiec będzie miał 114 dni na doraźną regenerację. To suma tegorocznych tzw. dni wolnych od obowiązków (najczęściej sobót), niedziel i świąt.
Może być piątek
Dni wolne od pracy z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy pracodawca ustala samodzielnie w zależności od potrzeb prowadzonej działalności. Najczęściej są to soboty. Nie ma jednak przeszkód, aby wskazał inne dni bez obowiązków służbowych (oczywiście poza niedzielą). Przykładowo w placówkach kultury wolny jest często poniedziałek.
Co więcej, pracodawca może grupować dni wolne wynikające z przeciętnie pięciodniowej aktywności w niektórych tygodniach okresu rozliczeniowego, a w innych tygodniach nie wyznaczać ich w ogóle. Chodzi tylko o to, aby przeciętnie na każdy tydzień okresu rozliczeniowego – poza niedzielą – przypadał jeden dzień wolny od zadań (art. 129 § 1 k.p.). Szef ma więc dużą swobodę w określaniu dni bez zajęć wynikających z tygodnia pracy.
Trybunał przeciwko
W 2013 r. zakres tej wolności zmniejszył się jednak w porównaniu z rokiem poprzednim, ponieważ szef, choć może wyznaczać takie dni wolne także na święta przypadające na inne dni niż niedziela, ale musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta