Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miliardy na szkle

09 marca 2013 | Plus Minus | Tomasz P. Terlikowski
Pierwsze godziny życia  w klinice in vitro
autor zdjęcia: Jakub Szymczuk
źródło: Gość Niedzielny
Pierwsze godziny życia w klinice in vitro
Poczęcie: komórka jajowa, plemnik  i mikromanipulator
źródło: Corbis
Poczęcie: komórka jajowa, plemnik i mikromanipulator

Miliardy dolarów obrotu, brak moralnych skrupułów i ogromne reklamowe budżety – tak najkrócej opisać można przemysł in vitro, który nieograniczony jakimikolwiek normami etycznymi rozwija się jak burza.

Uśmiechnięty, kompetentny lekarz, którego jedynym celem jest pomoc zrozpaczonym małżonkom (a może bardziej politycznie poprawnie byłoby powiedzieć „partnerom"), którzy nie mogą mieć dzieci. Czyściutkie kliniki zapłodnienia pozaustrojowego, w których każdy pracownik skoncentrowany jest na leczeniu, badaniu i bezinteresownej pomocy. Taki obraz gigantycznego przemysłu leczenia niepłodności wyłania się nie tylko z ulotek reklamujących kliniki, ale także z setek materiałów prasowych, telewizyjnych czy radiowych.

Wystarczy jednak tylko trochę poskrobać, by się okazało, że obraz ten ma mniej więcej tyle wspólnego z rzeczywistością, ile reklamowe filmiki, w których płyn na brudne szyby przemienia się w supermena i z pasją zajmuje się wyczyszczeniem nam okien. Albo ujmując rzecz już zupełnie otwarcie, wizja bezinteresownych pracowników, bezpiecznych klinik i skoncentrowanych wyłącznie na pomocy innym pracowników przemysłu in vitro to bajka, której zwyczajnie nie można wierzyć. Zapłodnienie pozaustrojowe to bowiem przede wszystkim gigantyczny biznes, któremu daleko do jakichkolwiek standardów etycznych, ale który...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9482

Wydanie: 9482

Spis treści
Zamów abonament