Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Maratończyk

09 marca 2013 | Plus Minus | Andrzej Dobosz
Paweł Piotr Wieczor- kiewicz „Łańcuch historii” LTW, 2013
źródło: Plus Minus
Paweł Piotr Wieczor- kiewicz „Łańcuch historii” LTW, 2013
autor zdjęcia: Andrzej Krauze
źródło: Rzeczpospolita

„Łańcuch historii" jest dokonanym jeszcze przez autora, wyborem prac profesora UW Pawła Piotra Wieczorkiewicza (1948-2009). Tom otwiera wygłoszony w roku 1976, opracowany wspólnie ze Stanisławem Bębenkiem, studencki referat „Kształtowanie się aparatu bezpieczeństwa publicznego w świetle pamiętników (1944-1947)". Autor posłowia, Sławomir Cenckiewicz, dotarł w IPN do zapisu ówczesnego szefa SB w Bydgoszczy: „Treść referatu jest tendencyjna: pomija dorobek, a nawet ubliża funkcjonariuszom i aparatowi SB i MO tego okresu".

Spośród następujących dalej 20 szkiców i 4 wywiadów, szczególnie ciekawy i literacko doskonały jest trzydziestopięciostronicowy esej: „Jak Rastignac Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej został Balzakiem Polskiej Republiki Ludowej. Przypadek Mieczysława Franciszka Rakowskiego".

Mimo szyderczej tonacji tytułu rzecz jest niesłychanie wyważona. Daleko wykracza też poza to, co można wyczytać z owych balzakowskich 10 tomów „Dzienników Politycznych". Okazuje się, że ojciec MFR był zamożnym chłopem wielkopolskim, podoficerem i znanym lokalnym działaczem społecznym, który z tej racji został przez Niemców rozstrzelany już w roku 1939, a syn wysiedlony wraz z matką z rodzinnego gospodarstwa, musiał po skończeniu czterech klas szkoły powszechnej, pracować – kilkunastoletni – jako tokarz w firmie pod...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9482

Wydanie: 9482

Spis treści
Zamów abonament