Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błazen budzący Italię

09 marca 2013 | Świat | Piotr Kowalczuk
Beppe Grillo ma utopijny program, ale wskazuje realne problemy
autor zdjęcia: Roberto Monaldo
źródło: AP
Beppe Grillo ma utopijny program, ale wskazuje realne problemy

W Rzymie trwa polityczno-
-społeczna rewolta, na czele której stoi 64-letni komik Beppe Grillo.

W wyniku wyborów do parlamentu weszły trzy siły: koalicja centrolewicy Piera Luigiego Bersaniego, która o 0,4 proc. głosów pokonała centroprawicową koalicję Berlusconiego i pospolite ruszenie internautów zorganizowanych w kontestacyjny Ruch 5 Gwiazdek na blogu zawodowego błazna.

Berlusconiego i lewicę dzieli zbyt wiele programowych różnic i zbyt zapiekła nienawiść, by nawiązać jakąkolwiek współpracę. Ruch Grillo dostał co czwarty głos w tych wyborach, bo kontestował i obiecał unicestwić włoską klasę polityczną i cały włoski establishment. Komik i jego 163 parlamentarzystów już zapowiedzieli, że w żadne polityczne alianse wchodzić nie chcą. Italia znalazła się w politycznym pacie, z którego wyjść będzie bardzo trudno.

Błazen na tronie

Pytany przez „Rz" o przyczynę ogromnej popularności ruchu Grillo prof. Rocco Buttiglione, filozof, którego Unię Centrum wyborcy przegonili z parlamentu, przywołał czasy średniowiecza: „Zdarzało się, że król stawiał na czele rządu błazna, chcąc zademonstrować pogardę wasalom. Teraz Włosi chcą okazać pogardę swoim politykom, którzy szczerze mówiąc, w dużej mierze sobie na nią zasłużyli".

Grillo jest błaznem znakomitym. Już w 1994 r. jego programy satyryczne oglądało w TV RAI 15 milionów widzów. Prowadził festiwal w San Remo.  Wystąpił w trzech...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9482

Wydanie: 9482

Spis treści
Zamów abonament