Błazen budzący Italię
W Rzymie trwa polityczno- -społeczna rewolta, na czele której stoi 64-letni komik Beppe Grillo.
W wyniku wyborów do parlamentu weszły trzy siły: koalicja centrolewicy Piera Luigiego Bersaniego, która o 0,4 proc. głosów pokonała centroprawicową koalicję Berlusconiego i pospolite ruszenie internautów zorganizowanych w kontestacyjny Ruch 5 Gwiazdek na blogu zawodowego błazna.
Berlusconiego i lewicę dzieli zbyt wiele programowych różnic i zbyt zapiekła nienawiść, by nawiązać jakąkolwiek współpracę. Ruch Grillo dostał co czwarty głos w tych wyborach, bo kontestował i obiecał unicestwić włoską klasę polityczną i cały włoski establishment. Komik i jego 163 parlamentarzystów już zapowiedzieli, że w żadne polityczne alianse wchodzić nie chcą. Italia znalazła się w politycznym pacie, z którego wyjść będzie bardzo trudno.
Błazen na tronie
Pytany przez „Rz" o przyczynę ogromnej popularności ruchu Grillo prof. Rocco Buttiglione, filozof, którego Unię Centrum wyborcy przegonili z parlamentu, przywołał czasy średniowiecza: „Zdarzało się, że król stawiał na czele rządu błazna, chcąc zademonstrować pogardę wasalom. Teraz Włosi chcą okazać pogardę swoim politykom, którzy szczerze mówiąc, w dużej mierze sobie na nią zasłużyli".
Grillo jest błaznem znakomitym. Już w 1994 r. jego programy satyryczne oglądało w TV RAI 15 milionów widzów. Prowadził festiwal w San Remo. Wystąpił w trzech...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta