Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brudne sztuczki czyścicieli

09 marca 2013 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Nawet 12 lat więzienia grozi osobom, które pod pretekstem remontu nękały lokatorów kamienic.

Niektórzy właściciele odzyskujący kamienice w ramach reprywatyzacji nie przebierają w środkach, by pozbyć się niechcianych najemców. Sposobów mają na to kilka.

Na remont

Na rynku są firmy, które specjalizują się w „specjalnych remontach" kamienic. Ostatnio było głośno o jednej z nich: Fabryce Mieszkań i Ziemi. System jest prosty. Właściciel zatrudnia taką firmę, a ta zaczyna remont. Demontuje drzwi zewnętrzne, okna, zakręca gaz, wodę etc. Wszystko zgodnie z prawem i pod pretekstem remontu. Do tego dochodzi zastraszanie, np. podrzuca się pod drzwi mieszkania szarfy z wieńców pogrzebowych z napisem „ostatnie pożegnanie".

– Chodzi o to, by lokatorom tak uprzykrzyć życie, aby zaczęli się bać i w końcu sami się wyprowadzili – mówi podinspektor Andrzej Borowiak, rzecznik wojewódzkiego komendanta policji w Poznaniu. – W tej chwili – dodaje – kończymy śledztwo w tego rodzaju sprawie. Od czerwca ubiegłego roku, wpływały doniesienia od lokatorów z kamienicy przy ul. Stolarskiej. Przyjrzeliśmy się im i wyszło na jaw, że problem dotyczy mieszkańców nie tylko tej kamienicy, ale jeszcze czterech innych. We wszystkich „remonty" przeprowadzała ta sama firma. Naszym zdaniem doszło do stalkingu, o którym mówi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9482

Wydanie: 9482

Spis treści
Zamów abonament