Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowa Częstochowa

09 marca 2013 | Plus Minus | Adam Tycner
SLD z własnym prezydentem  jest dominującą siłą polityczną
źródło: Forum
SLD z własnym prezydentem jest dominującą siłą polityczną
W 2011 roku radni SLD postanowili pobierać pieniądze od pielgrzymów
autor zdjęcia: Romek Koszowski
źródło: Edytor.net
W 2011 roku radni SLD postanowili pobierać pieniądze od pielgrzymów
Częstochowski samorząd pozwala zadłużonym lokatorom odpracować swoje zaległości
autor zdjęcia: Marcin Jędryka
źródło: Rzeczpospolita
Częstochowski samorząd pozwala zadłużonym lokatorom odpracować swoje zaległości

Częstochowski SLD wprowadził pierwszy w Polsce program dofinansowywania zabiegów in vitro. Ale gdy trzeba rozwiązywać problemy społeczne czy walkę z bezdomnością, Sojusz zdaje się na organizacje katolickie

– Już w dwudziestoleciu międzywojennym istniały obok siebie dwie różne Częstochowy: narodowa i robotnicza, umiarkowane stronnictwa nie miały tu dużego poparcia – mówi dr Krzysztof Spruch, historyk z Instytutu Historii częstochowskiej Akademii im. Jana Długosza. –  Częstochowę można porównać do Łodzi, choć to mniejsza skala. Mieliśmy tu hutę, rozwinięty przemysł metalurgiczny, chemiczny i przede wszystkim włókienniczy. To było miasto zamieszkane przez robotników i do dziś robotnicze osiedla takie jak Dąbie czy Raków, nazywany Czerwonym Rakowem, niemal jak  jeden mąż głosują na lewicę – dodaje Spruch.

Rzeczywiście, wyniki wyborów samorządowych mówią same za siebie. W 1998 i 2002 roku SLD dwukrotnie zdobył połowę miejsc w częstochowskiej radzie miasta. W 2006 roku, tuż po katastrofie wyborczej, która dotknęła Sojuszu w wyborach parlamentarnych, w Częstochowie na lewicę wciąż głosowała jedna czwarta wyborców.

Dziś SLD z dziesięcioma radnymi w 28-osobowej radzie miasta i z własnym prezydentem znów jest dominującą siłą polityczną. Ma jednak zbyt mało głosów, by rządzić samodzielnie. Choć Sojusz nie zawarł formalnej koalicji, ale w większości głosowań dogaduje się z Platformą. Wśród częstochowskich radnych PO próżno bowiem szukać przedstawicieli konserwatywnego skrzydła tej partii.

In vitro jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9482

Wydanie: 9482

Spis treści
Zamów abonament