Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z nami łatwo znajdziesz zadłużonego sąsiada

09 marca 2013 | Prawo | Robert Horbaczewski
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Fotorzepa

Okazuje się, że portal sprzedający dane z bazy ksiąg wieczystych 
nie może być za to ukarany, ponieważ uzyskał dostępne informacje.

Księga wieczysta jest jawna. Jeszcze trzy lata temu, aby ją przejrzeć, trzeba było wybrać się osobiście do sądu. Od czerwca 2011 r. można ją przeglądać w Internecie na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości. W prowadzonej przez nie bazie dzisiaj znajduje się 19 mln pozycji. Do końca roku w wirtualnej przestrzeni ma się znaleźć   kolejne 2 mln ksiąg.

Zainteresowanie ministerialnym portalem  jest duże.

– W pierwszym roku funkcjonowania wirtualnej księgi wieczystej portal zanotował 20 mln odwiedzin, codziennie zaglądało do niego 57 tys. osób – mówi Joanna Dębek, naczelnik  Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji z biura prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Numer to podstawa

Aby jednak skorzystać z portalu ministerstwa, trzeba znać numer księgi wieczystej. Zdaniem resortu ma to zapobiec nieuprawnionemu korzystaniu ze zbioru. Zarejestrowana na Seszelach wyszukiwarka internetowa pozwala to zrobić jeszcze prościej. Wystarczy wpisać adres nieruchomości  lub numer działki i uiścić 29 zł opłaty. W zamian otrzymujemy na maila numer księgi wieczystej i link do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Dzięki temu możemy sprawdzić stan nieruchomości chociażby sąsiada, szefa, kolegi na drugim końcu Polski, czy też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9482

Wydanie: 9482

Spis treści
Zamów abonament