Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dojadanie rezerw

09 marca 2013 | Plus Minus | Krzysztof Rybiński

Dług publiczny Polski sięgnął 56 procent PKB według definicji stosowanej przez Eurostat oraz 53 procent według kreatywnej definicji zaproponowanej przez ministra Sami Wiecie Którego. To metoda podwójnego netto: nie dolicza się niektórych długów (na przykład tych w Krajowym Funduszu Drogowym), a odlicza się niektóre aktywa rządowe. Na razie tylko gotówkę, ale kto wie – może z czasem zostaną też wycenione i odliczone od wartości długu również aktywa materialne i intelektualne rządu? Ale to wszystko nie pomaga, bo Polska weszła w okres stagnacjo-recesji.

Według oficjalnych prognoz ZUS deficyt w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wzrośnie z 67 miliardów w 2014 roku do 87 miliardów w roku 2018. Ale ta prognoza jest oparta na założeniu, że wzrost PKB w tym roku wyniesie 2 procent, płace realnie wzrosną o 1,5 procent, a bezrobocie na koniec roku wyniesie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9482

Wydanie: 9482

Spis treści
Zamów abonament