Przedsiębiorcy pytają – prawnicy odpowiadają
Wykluczeniu będą podlegali wykonawcy należący do tej samej grupy kapitałowej, gdy dwóch lub więcej z nich złoży odrębne oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w tym samym postępowaniu – wynika ze zmienionych przepisów
Zobowiązany do zapłaty kary umownej musi uważać
- Kiedy można, w myśl nowych przepisów, które weszły w życie 20 lutego 2013 r., wykluczyć wykonawcę z przetargu – pyta pełnomocnik firmy budowlanej.
Najważniejsze zmiany wprowadzone przez nowelizację prawa zamówień publicznych, która weszła w życie 20 lutego dotyczą właśnie rozszerzenia katalogu przesłanek zobowiązujących zamawiającego do wykluczania wykonawcy z przetargu.
W myśl nowych przepisów zamawiający obowiązkowo wyklucza z postępowania wykonawców, którzy wyrządzili szkodę, nie realizując zamówienia lub wykonując je nienależycie, a także tych, na których nałożony został obowiązek zapłaty kary umownej.
Obowiązek wykluczenia dotyczy jednak tylko przypadku, gdy wartość szkody wyrządzonej przez wykonawcę bądź wysokość naliczonej mu kary wynosi co najmniej 5-proc. wartości zamówienia i tylko jeśli takie okoliczności zostały stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu wydanym nie wcześniej niż trzy lata przed datą wykluczenia. Dotychczas obowiązująca ustawa nie przewidywała tego rodzaju ograniczeń.
W konsekwencji pierwszą nowością dla zamawiających jest obowiązek stosowania 5 proc. progu. Przed nowelizacją można było wykluczyć wykonawcę nawet za wyrządzenie szkody o wartości 1 zł, jeśli tylko była ona orzeczona prawomocnym wyrokiem sądowym. Drugim nowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta