Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Data zgłoszenia wniosku wpływa na kwotę emerytury

27 marca 2013 | Prawo i praktyka | Zygmunt Łobejko

Ten, kto długo pracował przed 1998 r. i osiągał wtedy stosunkowo dobre zarobki, ma prawdopodobnie ustalony wysoki kapitał początkowy. To gwarantuje wyższe świadczenie po zakończeniu kariery zawodowej

To zainteresowany decyduje, czy zacząć pobierać emeryturę, czy zrezygnować z niej przez kilka miesięcy lub rok, aby była wyższa.

Od czego zależy

W zależności od daty urodzenia ubezpieczonego oraz rodzaju emerytury sposób obliczania jej wysokości określają art. 25–26a, 53, 55 i 183 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna).

Data zgłoszenia wniosku o emeryturę obliczaną według dotychczasowych zasad ma szczególne znaczenie na początku roku kalendarzowego. Od 1 marca zmienia się bowiem wysokość kwoty bazowej, która istotnie wpływa na ostateczny poziom świadczenia. Kształtuje ona pierwszy składnik świadczenia, który stanowi 24 proc. kwoty bazowej. Wpływa też na wielkość podstawy wymiaru emerytury, którą wraz z uwzględnionymi okresami składkowymi i nieskładkowymi bierze się pod uwagę przy obliczeniu świadczenia.

Przy mieszanym sposobie obliczania emerytury data zgłoszenia wniosku wpływa na określenie części świadczenia ustalanego na dotychczasowych zasadach. Odnosi się to m.in. do poziomu kwoty bazowej przyjętej do obliczenia emerytury. Natomiast przy części emerytury obliczonej według nowych zasad data zgłoszenia wniosku może wpływać na wielkość przyjmowanego do jej określenia dalszego trwania życia.

Przy nowych zasadach termin zgłoszenia wniosku o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9497

Wydanie: 9497

Spis treści
Zamów abonament