Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowelizacja KSH: miało być dobrze, a wyszło jak zwykle

27 marca 2013 | Prawo | Andrzej Mikosz Jakub Pitera
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
Andrzej Mikosz
źródło: archiwum prywatne
Andrzej Mikosz
Jakub Pitera
źródło: archiwum prywatne
Jakub Pitera

Czy proces dostosowywania polskiego prawa do standardów prawa wspólnotowego czyni polskie spółki lepiej przygotowanymi do międzynarodowej ekspansji – zastanawiają się radcowie prawni.

Gdy w latach 80. czy 90. zeszłego stulecia w statutach tworzonych wówczas spółek akcyjnych umieszczano postanowienie o prowadzeniu działalności przez spółkę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, takie rozwiązanie wydawało się świadectwem marzeń i ambicji. Dzisiaj coraz więcej spółek nie tylko sprzedaje i kupuje za granicą towary. Również spółki oraz przedsiębiorstwa są sprzedawane i kupowane.

Powstaje pytanie, czy przepisy polskiego prawa sprzyjają międzynarodowej ekspansji rodzimych spółek? Czy proces dostosowywania polskiego prawa do standardów prawa wspólnotowego czyni polskie spółki lepiej przygotowanymi do międzynarodowej ekspansji? W tym artykule pozwalamy sobie poruszyć pewien problem, z jakim zetknęliśmy się w naszej praktyce.

Dyrektywa na opak

Ustawa z 5 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy – kodeks spółek handlowych oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi wdrażała, między innymi, dyrektywę 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r. w sprawie wykonywania niektórych praw akcjonariuszy spółek notowanych na rynku regulowanym. Ustawa ta zlikwidowała blokadę akcji spółki publicznej jako warunek uzyskania legitymacji do udziału w walnym zgromadzeniu.

Uprawnionym do udziału w walnym zgromadzeniu jest każdy (a więc nie tylko akcjonariusz), posiadający akcje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9497

Wydanie: 9497

Spis treści
Zamów abonament