Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spór o modelkę, która nie chciała iść do wojska

27 marca 2013 | Świat | Agata Kaźmierska
Izraelska armia wątpi w patriotyczne motywacje Bar Rafaeli
źródło: AP
Izraelska armia wątpi w patriotyczne motywacje Bar Rafaeli

Udział Bar Rafaeli w spocie reklamującym Izrael zirytował wojskowych. Rykoszetem wrócił temat migania się młodych od służby.

28-letnia Rafaeli, najbardziej znana Żydówka w świecie mody, na izraelskich wojskowych działa jak czerwona płachta na byka, odkąd kilka lat temu wyszło na jaw, że wywinęła się od obowiązkowej służby wojskowej. Teraz, gdy wzięła udział w spocie reklamującym Izrael, na nowo wybuchła awantura o jej „zły wpływ na młodzież". A ta miga się od „kamaszy" na niespotykaną skalę.

Obowiązkowi służby wojskowej  podlegają wszyscy obywatele Izraela powyżej 18. roku życia. Mężczyźni służą trzy lata, kobiety – dwa. Ci, którzy „nie wywiązali się z obowiązku wobec ojczyzny", byli piętnowani, nawet traktowani jak zdrajcy. Wyjątkiem długo byli ultraortodoksyjni Żydzi, którzy zyskali to prawo na mocy porozumienia, jakie zawarł z nimi premier Dawid Ben Gurion...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9497

Wydanie: 9497

Spis treści
Zamów abonament