Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy przedsiębiorca musi mieć odpowiedni kod działalności w rejestrze

27 marca 2013 | Prawo i praktyka | Lidia Szczęsna
Lidia Szczęsna adwokat z BSS kancelaria Baurska Senkowska Szczęsna
źródło: Rzeczpospolita
Lidia Szczęsna adwokat z BSS kancelaria Baurska Senkowska Szczęsna

W projektach unijnych obowiązuje zakaz udzielania zamówień podmiotom powiązanym osobowo lub kapitałowo z beneficjentem

Coraz częściej mamy do czynienia z beneficjentami funduszy europejskich (Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka), pod adresem których kierowane są zastrzeżenia co do kwalifikowalności wydatków ponoszonych w ramach projektu.

Bardzo częstym zarzutem kierowanym przez instytucje przyznające dofinansowanie jest to, że beneficjenci powierzają wykonanie zamówienia w ramach projektu podmiotom, które z punktu widzenia informacji zawartych we właściwym rejestrze nie wykonują danego rodzaju działalności gospodarczej.

Zastrzeżenie przybiera zazwyczaj postać stwierdzenia w informacji pokontrolnej, że dany wykonawca nie posiadał zdolności do wykonania zamówienia, gdyż w jego rejestrze przedsiębiorców (ewentualnie w informacji z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) brak jest odpowiedniego kodu działalności gospodarczej, ustalonego zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności.

Bardzo często zdarza się jednak, że przedmiot działalności formalnie wpisany do rejestru z różnych przyczyn w całości lub części nie pokrywa się z rzeczywiście wykonywaną działalnością gospodarczą. Nasuwa się w związku z tym pytanie, czy z punktu widzenia obowiązującej w projektach unijnych zasady konkurencyjności możliwe jest udzielenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9497

Wydanie: 9497

Spis treści
Zamów abonament