Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krótka przerwa w chorobie to mniej obliczeń

27 marca 2013 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
źródło: Rzeczpospolita
Izabela Nowacka
Lista płac za marzec 2013 r.
źródło: Rzeczpospolita
Lista płac za marzec 2013 r.

Nie trzeba ustalać wysokości zasiłku na nowo, jeśli od poprzedniego upłynęło mniej niż trzy miesiące kalendarzowe. Czasem jednak do jego podstawy trzeba doliczyć składnik płacy, który wcześniej pominięto

Pracownikowi, który w krótkich odstępach czasu uzyskuje prawo do odmiennego rodzaju zasiłków, trzeba je obliczyć od tej samej podstawy. Stawka dzienna świadczenia po przerwie jest więc zwykle taka sama, jak dniówka wcześniejszego zasiłku. Są jednak sytuacje, które zmuszają do ponownego przeliczenia podstawy nowego zasiłku, mimo że od ostatniej płatnej absencji nie upłynęły trzy kalendarzowe miesiące.

- Nasza pracownica jest w ciąży. Od 1 do 12 marca br. pobierała zasiłek chorobowy, a wcześniej wynagrodzenie chorobowe. 13 marca urodziła dziecko i od tego dnia otrzyma zasiłek macierzyński. Zatrudniamy 48 osób, więc my go będziemy wypłacać. W regulaminie wynagradzania jest zapis, zgodnie z którym pracownicy mają prawo do miesięcznych premii – stałych kwotowych lub zmiennych jakościowych. Premie stałe przysługują i są wypłacane w pełnej wysokości za okresy choroby i pobierania wynagrodzenia bądź zasiłku chorobowego oraz opieki nad chorym członkiem rodziny i pobierania zasiłku opiekuńczego.

Natomiast nie są należne za okres trwania urlopu macierzyńskiego i otrzymywania zasiłku w tym czasie. Pracownica, która niedawno urodziła, dostawała stałą premię w wysokości 250 zł miesięcznie oraz wynagrodzenie zasadnicze w stawce godzinowej – 11,50 zł. Jak obliczyć podstawę wymiaru należnego jej zasiłku macierzyńskiego? Czy przeliczyć podstawę zasiłku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9497

Wydanie: 9497

Spis treści
Zamów abonament