Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

E- mail jako dowód w sprawie

27 marca 2013 | Prawo i praktyka | Renata Robaszewska

Czy wydruki korespondencji e-mailowej mogą być dowodem w sprawach sądowych w postępowaniu między przedsiębiorcami? – pyta czytelnik

Żaden z przepisów kodeksu postępowania cywilnego nie odnosi się wprost do dowodu w postaci dokumentu w formie elektronicznej lub wydruku takiej korespondencji ze skrzynki mailowej. E-mail nie jest ani dokumentem prywatnym, ani urzędowym. Również jego wydruk nie posiada takiej cechy. Przesądza o tym brak opatrzenia go podpisem.

Podpis jest bowiem integralną częścią dokumentu potwierdzającą, że osoba która go złożyła, jest autorem dokumentu i zawartego w nim oświadczenia. Przy czym ani znaki graficzne, ani faksy, ani e-maile nie mogą być uznane za równoznaczne z własnoręcznym podpisem. Braku tego nie sanuje odręczne podpisanie wysłanej i następnie wydrukowanej wiadomości. Tylko odręczny podpis lub bezpieczny podpis elektroniczny nadają pismu walor dokumentu. Przy czym podpis elektroniczny nie jest stosowany na szeroką skalę.

W praktyce sądy nie mogą abstrahować od rzeczywistości i przeprowadzają dowody z korespondencji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9497

Wydanie: 9497

Spis treści
Zamów abonament