Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Faktury za wieczyste tylko do 31 marca

27 marca 2013 | Prawo i praktyka | Elżbieta Rogala

Od 2014 r. zaczną obowiązywać całkowicie nowe zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego od wszystkich transakcji. Oznacza to także zmianę terminów ich dokumentowania

- Do tej pory faktury za użytkowanie wieczyste urząd miasta wystawiał na moment wpłaty w miesiącach styczeń– marzec oraz z datą 31 marca wszystkim pozostałym użytkownikom wieczystym, którzy z różnych przyczyn nie uiścili opłat w terminie. Ostatnio pojawiła się jednak informacja, że od 2013 r. faktury za użytkowanie wieczyste mają być wystawiane na moment wpłaty w ciągu całego roku, a dopiero na 31 grudnia wszystkim pozostałym, którzy nie wpłacą w danym roku. Czy tak rzeczywiście jest, a jeśli tak, to z czego to wynika? – pyta czytelniczka.

Żadna faktura za użytkowanie wieczyste nie może być wystawiona po 31 marca, czyli po ustawowym terminie płatności. Stanie się to możliwe dopiero w 2014 r., gdy będą ustalone całkowicie nowe terminy obowiązku podatkowego od wszystkich transakcji (w tym także od użytkowania wieczystego). Będą obowiązywały także nowe terminy dokumentowania transakcji.

W 2013 r. terminy wystawiania faktur, co do zasady, nie zmieniły się. Nadal wprost i bezpośrednio regulują je § 9 i §11 rozporządzenia fakturowego, a w przypadku przedpłat każdego rodzaju – § 10 tego rozporządzenia. Dotyczy to także użytkowania wieczystego.

Dwie daty

Przepisy określają terminy wystawiania faktur za użytkowanie wieczyste. Po pierwsze: jest nim moment przedpłaty,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9497

Wydanie: 9497

Spis treści
Zamów abonament