Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy opłaty leasingowe mogą być kosztem i u kogo

27 marca 2013 | Prawo i praktyka | Marek Piotrowski

Korzystający może odliczyć płatności z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli je ponosi w podstawowym okresie umowy

Kluczowym zagadnieniem dla podatnika będącego leasingobiorcą jest ustalenie warunków zaliczania ponoszonych w związku z zawartą umową opłat w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Zasadą jest, że za koszty uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu uzyskania przychodów bądź zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Wyjątkiem są tzw. koszty negatywne, wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT (16 ust. 1 ustawy o CIT), które za takie koszty nie są uznawane.

Szczególne warunki

Poza tym przepisy przewidują szczególne warunki, które są właściwe dla ustalania przychodów i odpowiednio kosztów uzyskania przychodów, wynikających z umów leasingu. Mianowicie, w świetle art. 23b ust. 1 ustawy o PIT (art. 17b ust. 1 ustawy o CIT), opłaty ustalone w umowie leasingu ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, o którym mowa w pkt 1 poniżej, koszt uzyskania przychodów korzystającego. Warunkiem jest jednak, aby:

1) umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba wskazana w pkt 2, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9497

Wydanie: 9497

Spis treści
Zamów abonament