Trzynastki (nie)czekają na przepisy
Wciąż nie ma podstawy do wypłaty rocznej pensji matkom, które z powodu urlopu macierzyńskiego przepracowały w 2012 r. mniej niż sześć miesięcy. Ale kobiety mogą ją wywalczyć w sądzie
Pracownicy jednostek sfery budżetowej, czyli m.in. szkół, urzędów skarbowych, samorządowych czy sądów, mają prawo do trzynastej pensji, jeśli przepracują co najmniej pół roku. Nie muszą spełniać tego warunku, gdy powodem krótszego stażu było korzystanie z urlopu wychowawczego, dla poratowania zdrowia czy naukowego. Wynika to z art. 2 ust. 3 pkt 6 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym.
Na takie uprzywilejowane traktowanie nie może jednak liczyć kobieta, która nie przepracowała sześciu miesięcy, ponieważ przebywała na urlopie macierzyńskim. Wspomniany przepis jej bowiem nie wymienia.
Czas płynie...
Choć Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 2 jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w jakim pomija urlop macierzyński wśród wyjątków uprawniających do trzynastki bez przepracowania sześciu miesięcy (P 59/11), to faktyczna sytuacja młodych mam się nie zmieniła.
Wyrok ten nie sprawił bowiem, że zaskarżony przepis utracił moc, bo go nie uchylił. Trybunał orzekł tylko o jego niekonstytucyjności. W uzasadnieniu sędziowie wskazali, że konstrukcja wyroku nie skutkuje utratą mocy obowiązującej kwestionowanego przepisu ustawy ani modyfikacją jego obecnego brzmienia. Oznacza jedynie konieczność niezwłocznej interwencji ustawodawcy w celu uzupełnienia regulacji w sposób, który zapewni realizację normy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta