Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzynastki (nie)czekają na przepisy

27 marca 2013 | Prawo i praktyka | Jolanta Ojczyk
Magdalena  Zwolińska
źródło: Rzeczpospolita
Magdalena Zwolińska
Sławomir Paruch
źródło: Rzeczpospolita
Sławomir Paruch

Wciąż nie ma podstawy do wypłaty rocznej pensji matkom, które z powodu urlopu macierzyńskiego przepracowały w 2012 r. mniej niż sześć miesięcy. Ale kobiety mogą ją wywalczyć w sądzie

Pracownicy jednostek sfery budżetowej, czyli m.in. szkół, urzędów skarbowych, samorządowych czy sądów, mają prawo do trzynastej pensji, jeśli przepracują co najmniej pół roku. Nie muszą spełniać tego warunku, gdy powodem krótszego stażu było korzystanie z urlopu wychowawczego, dla poratowania zdrowia czy naukowego. Wynika to z art. 2 ust. 3 pkt 6 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym.

Na takie uprzywilejowane traktowanie nie może jednak liczyć kobieta, która nie przepracowała sześciu miesięcy, ponieważ przebywała na urlopie macierzyńskim. Wspomniany przepis jej bowiem nie wymienia.

Czas płynie...

Choć Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 2 jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w jakim pomija urlop macierzyński wśród wyjątków uprawniających do trzynastki bez przepracowania sześciu miesięcy (P 59/11), to faktyczna sytuacja młodych mam się nie zmieniła.

Wyrok ten nie sprawił bowiem, że zaskarżony przepis utracił moc, bo go nie uchylił. Trybunał orzekł tylko o jego niekonstytucyjności. W uzasadnieniu sędziowie wskazali, że konstrukcja wyroku nie skutkuje utratą mocy obowiązującej kwestionowanego przepisu ustawy ani modyfikacją jego obecnego brzmienia. Oznacza jedynie konieczność niezwłocznej interwencji ustawodawcy w celu uzupełnienia regulacji w sposób, który zapewni realizację normy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9497

Wydanie: 9497

Spis treści
Zamów abonament