Jak są opodatkowane badania kliniczne
Zwolnieniu podlega tylko określony rodzaj usług medycznych, wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów. Nieistotna jest już klasyfikacja statystyczna tych świadczeń
Sposób opodatkowania badań klinicznych – czyli usług świadczonych na rzecz sponsorów takich badań przez szpital, jak również przez badaczy – budzi kontrowersje. W interpretacjach organów podatkowych i orzeczeniach sądów administracyjnych można odnaleźć odmienne stanowiska, prezentowane w podobnych stanach faktycznych. To dodatkowo komplikuje możliwość podjęcia decyzji w zakresie opodatkowania takich usług przez podmioty je wykonujące. Czy zastosować zwolnienie, czy też stawkę podstawową?
Od 1 stycznia 2011 r. ustawa o VAT, w zakresie m.in. opodatkowania usług z zakresu ochrony zdrowia, nie uzależnia możliwości stosowania zwolnienia od klasyfikacji statystycznej wykonywanych usług >patrz tabela.
Obowiązujące przepisy zakładają podmiotowo-przedmiotowy zakres zwolnienia z opodatkowania. Oznacza to, że zwolnieniu z VAT podlega tylko określony rodzaj usług medycznych, wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów.
Dla fiskusa ważny cel...
Organy podatkowe, oceniając możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania do usług świadczonych w ramach badań klinicznych przez szpital, jak i przez badacza, wskazują, że usługi te podlegają opodatkowaniu według 23 proc. stawki VAT. W ocenie organów podatkowych – powtarzających w tym zakresie wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – dla uznania danej czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta