Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak pouczenia odroczy termin

27 marca 2013 | Prawo i praktyka | Katarzyna Kula

Wypowiedzenie zmieniające warunki dotychczasowej współpracy powinno zawierać informację, do kiedy pracownik ma prawo je odrzucić. Jeśli jej nie ma, podwładny ma dwa razy więcej czasu do namysłu

- Kilku osobom planujemy zmienić warunki pracy i płacy. Jak prawidłowo liczyć okresy wymówienia w wypowiedzeniach zmieniających, które chcemy im wręczyć? Co powinno zawierać takie wymówienie? –pyta czytelnik.

W przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy może on powierzyć podwładnemu inną pracę niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym (art. 42 § 4 k.p.). Szefowi wolno tak uczynić, jeśli ta czynność nie spowoduje obniżenia wynagrodzenia pracownika. Musi także odpowiadać jego kwalifikacjom, np. nie pośle księgowej do pakowania towaru w magazynie.

Inne relacje

Niewykluczone jednak, że pracodawca z różnych przyczyn chce inaczej ukształtować warunki łączącej go współpracy z pracownikiem. Przykładowo wtedy, gdy firma przeprowadza restrukturyzację lub pracownik utracił uprawnienia do wykonywania zadań na swoim stanowisku itp. Zmiany mogą dotyczyć m.in. miejsca pracy, warunków wynagradzania, czasu pracy, zajmowanego stanowiska, itp.

Będą one zarówno korzystne, jak i negatywne dla podwładnego. Gdy mamy do czynienia z tymi korzystnymi, to modyfikacje można wprowadzić za pomocą porozumienia zmieniającego. Natomiast do pogorszenia dochodzi z użyciem wypowiedzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9497

Wydanie: 9497

Spis treści
Zamów abonament