Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Społeczności lokalne uczą się korzystać z funduszu

27 marca 2013 | Prawo | Michał Cyrankiewicz
Szymon Osowski
źródło: archiwum prywatne
Szymon Osowski

Sposób ustalania środków dla sołectw jest skomplikowany. Gminy go jednak opanowują, co obrazuje spadająca liczba nieprawidłowości.

Przeprowadzona w ubiegłym roku na zlecenie Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych kontrola była pierwszym kompleksowym badaniem funkcjonowania funduszu sołeckiego od 1 kwietnia 2009 r., kiedy przepisy w tej sprawie weszły w życie.

Pierwsza taka kontrola

– Zainteresowanie społeczne instytucją funduszu sołeckiego wzrasta –  mówi Ryszard Paweł Krawczyk, prezes Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych. – Obrazuje to wskaźnik sołectw składających wnioski o dofinansowanie z tego źródła rozmaitych przedsięwzięć – wyjaśnia prezes Krawczyk.

Na 80 gmin objętych kontrolą w pierwszym (2010) roku funkcjonowania ustawy takich wniosków było 1239. Rok później, w 2011 r., 1303.

Cele, na jakie sołectwa przeznaczały środki z funduszu, nie były przedmiotem kontroli, ale z prześledzonych wniosków wynika, że najczęściej wydawały je (i wydają) na remonty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9497

Wydanie: 9497

Spis treści
Zamów abonament