Społeczności lokalne uczą się korzystać z funduszu
Sposób ustalania środków dla sołectw jest skomplikowany. Gminy go jednak opanowują, co obrazuje spadająca liczba nieprawidłowości.
Przeprowadzona w ubiegłym roku na zlecenie Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych kontrola była pierwszym kompleksowym badaniem funkcjonowania funduszu sołeckiego od 1 kwietnia 2009 r., kiedy przepisy w tej sprawie weszły w życie.
Pierwsza taka kontrola
– Zainteresowanie społeczne instytucją funduszu sołeckiego wzrasta – mówi Ryszard Paweł Krawczyk, prezes Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych. – Obrazuje to wskaźnik sołectw składających wnioski o dofinansowanie z tego źródła rozmaitych przedsięwzięć – wyjaśnia prezes Krawczyk.
Na 80 gmin objętych kontrolą w pierwszym (2010) roku funkcjonowania ustawy takich wniosków było 1239. Rok później, w 2011 r., 1303.
Cele, na jakie sołectwa przeznaczały środki z funduszu, nie były przedmiotem kontroli, ale z prześledzonych wniosków wynika, że najczęściej wydawały je (i wydają) na remonty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta