Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terapia jako narzędzie władzy

27 marca 2013 | Publicystyka, Opinie | Cezary Kościelniak
Bajkowscy albo poddadzą się terapii, albo nie odzyskają synów
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Bajkowscy albo poddadzą się terapii, albo nie odzyskają synów
Cezary Kościelniak
autor zdjęcia: Danuta Matloch
źródło: Fotorzepa
Cezary Kościelniak

Aparat terapeutyczny pojawia się w kluczowych dla naszego życia instytucjach: w przedszkolach, szkołach, instytucjach kuratorskich, sądach, w niektórych zakładach pracy. Bardzo często opinie psychologów decydują o kompetencjach czy karierze – zauważa publicysta.

Sprawa odebrania dzieci rodzinie Bajkowskich z Krakowa odsłoniła mechanizmy, które wykraczają poza jednostkowy przypadek. Do świadomości Polaków przebiła się wiedza, jak silnie państwo może ingerować w sprawy rodzinne. Ponownie wracamy więc do pytań o granicę ingerencji państwa w życie prywatne oraz kontroli państwa nad dziećmi. Przyglądając się przypadkowi Bajkowskich, nawet przy niepełnych danych, obraz wydaje się niepokojący.

Odseparowanie trzech synów od rodziców wywołało nie tylko kontrowersje medialne. Podkreślmy, zarówno rzecznik praw dziecka, jak i prokurator wskazali, że można było zastosować łagodniejsze środki. Z opinii rodziny, sąsiadów i szkoły nie wynikało bowiem, aby dzieciom państwa Bajkowskich groził uszczerbek na zdrowiu, a tym bardziej życiu. Warto dodać, że ich średnia ocen w szkole wynosi powyżej 4.6.

Faktem jest, że Bajkowscy tolerowali kontrowersyjne metody wychowawcze – czego zresztą ojciec nie ukrywał. Ale czy rzeczywiście potrzebne było tak radykalne rozwiązanie? Czy nie mamy do czynienia ze sporem o ideologię wychowawczą? Wreszcie co nas, obywateli, powinno niepokoić w tej sprawie?

Przypadek Bajkowskich pokazuje, że wiedza zebrana o intymnych sprawach obywatela w publicznym ośrodku terapeutycznym jest własnością państwa

Jak ksiądz i adwokat

Kluczową rolę w zrozumieniu krakowskiego dramatu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9497

Wydanie: 9497

Spis treści
Zamów abonament