Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klient na mieszkanie się starzeje

27 marca 2013 | Ekonomia | Grażyna Błaszczak
Ponad 60 proc. potencjalnych nabywców nieruchomości deklaruje, że przy kupnie lokalu będzie się wspierać, w mniejszym  lub większym stopniu, kredytem hipotecznym. Około 29 proc. ankietowanych chce inwestować za gotówkę.
źródło: Rzeczpospolita
Ponad 60 proc. potencjalnych nabywców nieruchomości deklaruje, że przy kupnie lokalu będzie się wspierać, w mniejszym lub większym stopniu, kredytem hipotecznym. Około 29 proc. ankietowanych chce inwestować za gotówkę.

Coraz częściej w lokale inwestują ci, którzy już je mają. 20–30-latki szukający pierwszego M nie są już główną grupą kupujących.

Może się okazać, że na najmniejsze tzw. kompaktowe mieszkania (np. minikawalerki czy dwa pokoje na 40 metrach) będzie coraz mniej chętnych. Wśród osób deklarujących kupno lokalu przeważają bowiem te w wieku 31–40 lat (36 proc. ankietowanych). Z kolei 14 proc. chcących kupić  mieszkanie ma 41–50 lat, natomiast aż 20 proc. stanowią inwestorzy, którzy ukończyli 50 lat. Ich nie interesują mieszkaniowe „kompakty". Tylko 30 procent to najmłodsza wiekowo grupa kupujących – czyli do 30 lat – wynika z badań serwisu Domiporta.pl i agencji  Metrohouse & Partnerzy.

Ciekawe jest to, że aż 29 proc. ankietowanych deklaruje, iż mieszkanie kupi w całości za gotówkę. To oznacza, że musi posiadać już jakiś majątek, oszczędności, a najczęściej inną nieruchomość, którą zamierza spieniężyć, by zainwestować w nowe lokum.Takim zapleczem nie  mogą się raczej wykazać 20–30-latkowie, tuż  po studiach, na początku kariery zawodowej.

Trudniejszy start

– Wyniki tych badań są zgodne z danymi zarówno GUS, jak i Eurostatu. Aż 44,4 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat wciąż mieszka z rodzicami. Wątpliwym pocieszeniem może być fakt, że są kraje, gdzie sytuacja wygląda jeszcze gorzej, jak np. na Słowacji, w Bułgarii, na Malcie, w Portugalii czy Grecji – komentuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9497

Wydanie: 9497

Spis treści
Zamów abonament