Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skazani na wysokie podatki

27 marca 2013 | Publicystyka, Opinie | Bartosz Marczuk
Ministerstwo Finansów pod kierownictwem Jacka Rostowskiego zamiast szukać w budżecie oszczędności składa propozycje wzmacniające fiskalizm – twierdzi autor
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Ministerstwo Finansów pod kierownictwem Jacka Rostowskiego zamiast szukać w budżecie oszczędności składa propozycje wzmacniające fiskalizm – twierdzi autor
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa

W szranki o to, kto bardziej dokopie bogatym, z szefem „Solidarności” Piotrem Dudą stanęli Jarosław Kaczyński i Leszek Miller. Jeśli dołożymy do tego krajobrazu propozycje PO, które coraz głębiej sięgają do naszych kieszeni, jest on więcej niż ponury – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”.

Liderzy opozycji wzywają do podnoszenia podatków. Uderzająca jest w tym przypadku niekonsekwencja polityków.

Leszek Miller jako premier obniżył CIT, czyli podatek dla przedsiębiorców, z 27 do 19 proc. Naszej gospodarce to pomogło. Jarosław Kaczyński poszedł zaś jeszcze dalej. Gdy rządził w latach 2005–2007 dokonał najbardziej spektakularnej obniżki obciążeń po 1989 r. W dół – aż o 7 punktów procentowych – poszła składka rentowa (de facto podatek), odmrożone zostały progi, zlikwidowana danina od spadków wśród członków najbliższej rodziny, w PIT wprowadzono rodzinną ulgę i zniesiono trzecią, 40-proc., stawkę podatkową. W kieszeniach Polaków zostało z tego tytułu około 40 mld zł rocznie. I to właśnie m.in. dzięki tym decyzjom premier Donald Tusk mógł się szczycić zieloną wyspą. Wewnętrzna konsumpcja podtrzymywała nasz wzrost.

Nadmierny fiskalizm powoduje ucieczkę w szarą strefę lub za granicę

Drenowanie kieszeni

Teraz niestety liderzy jedynych liczących się ugrupowań opozycyjnych przechodzą do podatkowej ofensywy. Wbrew faktom i wcześniejszym decyzjom. PiS chce podnieść 19-proc. podatek liniowy dla przedsiębiorców. SLD domaga się wprowadzenia 40-proc. stawki dla osób zarabiających ponad 120 tys. złotych rocznie.

Nie wróży to najlepiej nam i naszej gospodarce. Zwłaszcza gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9497

Wydanie: 9497

Spis treści
Zamów abonament