Opodatkowanie menedżera zależy od zapisów w umowie
Różne warianty współpracy z kadrą zarządzającą wymagają analizy jej warunków już na etapie konstruowania kontraktu. Podpisane ustalenia mogą bowiem decydować o sposobie ujawniania fiskusowi przychodów osób kierujących firmą
Istnieje wiele form zatrudniania menedżerów w spółkach kapitałowych lub powierzania im wykonywania określonych usług na rzecz tych spółek. W zależności od sposobu skonstruowania umowy oraz jej zakresu, może ona nieść dla obu jej stron odmienne konsekwencje zarówno na gruncie cywilnoprawnym, jak również w zakresie świadczeń publicznoprawnych.
W niniejszym artykule zostanie zarysowany drugi ze wskazanych aspektów. W kolejnych natomiast publikacjach zaprezentowane zostaną bardziej szczegółowo poszczególne typy „zatrudnienia" menedżerów oraz związane z nimi implikacje prawne i podatkowe.
Formy zatrudnienia członka zarządu
Spośród możliwych do zastosowania konstrukcji najwięcej wątpliwości wzbudza podpisanie z menedżerem umowy o świadczenie usług zarzadzania przedsiębiorstwem lub kontraktu menedżerskiego.
Coraz częściej spotykaną formą zarządzania przedsiębiorstwem jest powierzenie kierowania nim profesjonalnej kadrze, rekrutującej się z grona zawodowych menedżerów. Jednak nadal liczne pozostają przypadki zarządzania spółką przez jej wspólników. W każdym z tych przypadków spółkę oraz członków jej zarządu mogą wiązać więzy prawne wynikające z:
- aktu powołania na stanowisko w zarządzie spółki (wyłącznie z niego),
- umowy o pracę,
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta