Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyboista ścieżka zacieśniania

29 kwietnia 2013 | Ekonomia | Anna Cieślak-Wróblewska
Polska w Środku stawki w Ue pod względem zadłużenia
źródło: Rzeczpospolita
Polska w Środku stawki w Ue pod względem zadłużenia

Spowolnienie gospodarcze odsuwa w czasie redukcję deficytu państwa do średniookresowego celu 1 proc. PKB.

Na koniec 2012 r. zadłużenie sektora instytucji rządowych i samorządowych, liczone według metodologii unijnej, wyniosło w Polsce 55,6 proc. PKB – wynika z danych przedstawionych przez Eurostat (unijny urząd statystyczny). W porównaniu z 2011 r. relacja długu do PKB spadła o  0,6 pkt proc. i był to pierwszy spadek od 2007 r.

Na tle krajów Unii Europejskiej wskaźniki zadłużenia Polski nie wyglądają źle. Pod względem wysokości długu (w stosunku do PKB) znaleźliśmy się w 2012 r. na 13. miejscu. Wyższe zadłużenie ma większość krajów Europy Zachodniej – z Grecją i Włochami na czele (odpowiednio 156,9 proc. PKB oraz 127 proc. PKB), a jedynym krajem z naszego regionu, w którym dług jest wyższy od naszego, są Węgry.

Silny impuls fiskalny

Polska należy też do tych nielicznych krajów, którym udało się obniżyć wskaźnik zadłużenia w porównaniu z 2011 r. – Nie licząc Grecji, której dług został zrestrukturyzowany, i Węgier, gdzie znacjonalizowano OFE, w Polsce miał miejsce największy spadek relacji długu do PKB – komentował resort finansów. W całej UE wzrosła ona o 2,8 pkt proc.

Polski dług, podobnie jak w poprzednich latach, pozostaje poniżej referencyjnego poziomu 60 proc. PKB wynikającego z fiskalnego kryterium konwergencji.

Także zadłużenie liczone według polskiej metodologii (nie uwzględnia ona m.in. zadłużenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9524

Spis treści
Zamów abonament