Co zrobić, by przyszedł kupiec
Cena nadal czyni cuda. Nabywców szybko znajdują mieszkania w słabej lokalizacji i o złym rozkładzie, jeśli tylko są tanie.
– Z naszych badań wynika, że sprzedający musi dziś czekać na kupca przeciętnie pół roku. Zawsze jednak zastrzegamy, że mogą to być nieco zaniżone statystyki. Klienci bowiem, zanim trafią do agencji nieruchomości, próbują sprzedawać samodzielnie. Można więc powiedzieć, że pół roku trwa sprzedaż agencyjna – wyjaśnia Marcin Jańczuk, dyrektor w sieciowej agencji nieruchomości Metrohouse & Partnerzy.
Jego zdaniem nieco łatwiej niż inne lokale sprzedają się dziś dwa pokoje, do 45–50 mkw. powierzchni, kosztujące do 350 tys. zł. – Jednak i tu podaż jest duża, więc trwa walka o klienta, który może sobie dziś pozwolić na długie podejmowanie decyzji. Ogólna zasada nie zmienia się od kilku lat: łatwiej znaleźć nabywcę na mniejsze lokum. Wzięciem cieszą się także mieszkania do remontu, jeżeli ich cena jest adekwatna do stanu.
Wyprzedzić sąsiada
Co zrobić, aby znaleźć kupca wcześniej niż sąsiad? Joanna Lebiedź z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości twierdzi, że jedyną metodą na szybką i skuteczną sprzedaż nieruchomości jest rozsądne podejście do ceny. – Jeśli wystawiamy mieszkanie z astronomiczną ceną, a w tej samej lokalizacji są podobne oferty, proponowane za znacznie niższą stawkę ofertową, wówczas nasza droga nieruchomość doskonale pomaga sprzedać te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta