Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba uwzględnić logiczny ciąg zdarzeń

29 kwietnia 2013 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Beata  Stefańska doradca podatkowy  z kancelarii Ostrowski  i Wspólnicy
źródło: Rzeczpospolita
Beata Stefańska doradca podatkowy z kancelarii Ostrowski i Wspólnicy

Wydatek związany z zerwaniem umowy i zapłaceniem kary umownej można wrzucić w koszty podatkowe, jeżeli z ekonomicznego punktu widzenia postępowanie takie było korzystne dla podatnika

W lutym 2010 r. spółka podpisała z kontrahentem umowę na realizację kompleksowego projektu budowy linii produkcyjnej o wysokim stopniu skomplikowania technologicznego. Była odpowiedzialna za jego całościową realizację. Pojawiły się jednak problemy technologiczne spowodowane wysokim stopniem jego innowacyjności. Ponadto wydatki ponoszone na budowę linii spowodowały, że spółka zaczęła tracić płynność finansową.

To zmusiło ją do odstąpienia od realizacji umowy. W kwietniu 2012 r. firma zawarła z kontrahentem porozumienie w sprawie rozwiązania umowy i zobowiązała się do zapłaty kary umownej. Spółka zapytała, czy może ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem wnioskodawcy zapłacona na podstawie zawartego porozumienia kara umowna ma charakter odstępnego i może być kosztem na zasadzie ogólnej z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Spółka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9524

Spis treści
Zamów abonament