Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Puste lata do zastąpienia stawką minimalną

29 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Zygmunt Łobejko

Gdy ZUS przyjął do ustalenia wysokości emerytury zerowe zarobki, bo zniknęły dokumenty płacowe, można żądać uwzględnienia w ich miejsce najniższej płacy. Analogicznie jest z kapitałem początkowym

- Od 1 grudnia 2008 r. mam ustalone prawo do emerytury. Podstawę jej wymiaru ZUS ustalił z 10 kolejnych lat kalendarzowych (1993–2002). Jednak za okres pracy od 1 stycznia 1995 r. do 31 grudnia 1996 r. ZUS przyjął wynagrodzenie zerowe, ponieważ nie udokumentowałam wysokości wynagrodzenia za te lata. Czy mogę złożyć wniosek o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenie za ten okres? – pyta czytelniczka.

Tak

czytelniczka będzie miała przeliczoną emeryturę. ZUS za lata 1995–1996 przyjmie w jej podstawie minimalne wynagrodzenie.

Ogólne zasady

Reguły ustalania podstawy wymiaru emerytury lub renty uregulowane są w art. 15 i 21 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.; zwana dalej ustawą emerytalną).

Gdy nie można ustalić podstawy, od której zostały opłacone składki w okresie zatrudnienia, który osoba ubiegająca się o emeryturę wskazała do ustalenia podstawy wymiaru tego świadczenia, przyjmuje się, że jest to kwota...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9524

Spis treści
Zamów abonament