Podwójna wypłata za wolne dni przed odejściem
Już na etapie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy należy go zobowiązać do wykorzystania należnego wypoczynku. Inaczej trzeba mu zapłacić zarówno za tę nieobecność ,jak i wypłacić ekwiwalent urlopowy
- 28 lutego 2013 r. wręczyliśmy pracownicy wypowiedzenie umowy, która rozwiąże się 31 maja 2013 r. Jednocześnie zobowiązaliśmy ją do wykorzystania przysługujących jej 5 dni urlopu w terminie od 20 do 24 maja. Pracownica oświadczyła, że nie wykorzysta urlopu w okresie wymówienia, ponieważ nie był zaplanowany. Zawnioskowała o wypłatę ekwiwalentu po upływie okresu wypowiedzenia. Czy ma prawo tak zareagować? – pyta czytelnik.
Nie
Zasadą jest, że urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany przez pracownika w naturze oraz zgodnie z jego celem. Wypłata ekwiwalentu może nastąpić jedynie w wyjątkowych, ściśle określonych przypadkach. Zgodnie z art. 171 § 1 k.p. ekwiwalent pieniężny przysługuje pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Natomiast jeżeli w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę pracodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta