Kryzys uwypuklił problem szybkiego wzrostu długu
Powinniśmy narzucić sobie ostrzejsze kryteria dotyczące zadłużenia – ocenia główny ekonomista banku Credit Agricole w Polsce Jakub Borowski.
Rz: W lutym Polska po raz pierwszy od roku wypełniała kryterium z Maastricht dotyczące stóp procentowych. Czy to jest dobry krok na naszej drodze do euro?
Jakub Borowski: Jest kilka powodów, dla których nie należy przywiązywać nadmiernej wagi do faktu spełnienia kryterium stopy procentowej. Po pierwsze, spełnienie to jest w pewnym stopniu efektem polityki zerowych stóp procentowych i tzw. ilościowego luzowania, prowadzonej przez główne banki centralne. Zwiększa to popyt na dług krajów o relatywnie wysokich stopach procentowych i stabilnych finansach publicznych. Po drugie, kryterium stóp procentowych ma charakter podrzędny w stosunku do pozostałych warunków. Najważniejsze są bowiem stabilność finansów publicznych i niska inflacja. Jeśli uda nam się obniżyć deficyt finansów publicznych i inflację, to rynki finansowe uznają, że nie ma zagrożeń dla ścieżki akcesji do strefy euro. Wtedy w sposób trwały wypełnimy też warunek stopy procentowej. Po trzecie, konstrukcja kryterium sprawia, że w okresie silnych zaburzeń na rynkach długu wartość referencyjna może być zawyżona, co ułatwia jego spełnienie.
Dług poszczególnych krajów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta