Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosztowa bariera dla pożyczania aut na krótko

29 kwietnia 2013 | Prawo | Paweł Rochowicz
Marta Szafarowska
źródło: archiwum prywatne
Marta Szafarowska
źródło: Rzeczpospolita

Dziś fiskus jest nieprzyjazny najmowi aut na okres do dwóch lat. A przecież dla małych przedsiębiorstw to zwykła potrzeba biznesowa.

Wielu przedsiębiorcom, zwłaszcza tym małym, nie opłaca się utrzymywać na stałe dużej floty samochodów. Czasem, np. na potrzeby akcji promocyjnej, chcą wynająć samochody tylko na kilka, kilkanaście miesięcy. Dla małej firmy może być to dość atrakcyjne wyjście, zwłaszcza że rynkowe oferty wynajmu takiego auta opiewają na zaledwie kilkadziesiąt złotych dziennie. O ile jednak np. agent handlowy takiej firmy zyskuje dobre narzędzie pracy, o tyle księgowy może załamać ręce. Bo wynajem samochodów na okres do dwóch lat nie jest leasingiem, a w nim wszystko jest jasne, przynajmniej od strony podatków dochodowych: opłaty leasingowe są kosztem uzyskania przychodu. W krótszych umowach sytuacja jest bardziej skomplikowana.

Ciasny limit 85 groszy za kilometr

Przepisy o kosztach w podatkach dochodowych przewidziały, że podatnik będzie korzystał z cudzego auta. Otóż wydatki na używanie takiego pojazdu można zaliczać do kosztów uzyskania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9524

Spis treści
Zamów abonament