Z e-papierosem za biurkiem
Zakaz palenia poza wyznaczonymi do tego miejscami nie dotyczy tzw. papierosów elektronicznych. Pracodawca może jednak uregulować sposób korzystania z takich urządzeń na terenie firmy
Wyroby tytoniowe to wszelkie wyprodukowane z tytoniu wyroby, takie jak papierosy, cygara, cygaretki, tytoń fajkowy, machorka i inne, zawierające tytoń lub jego składniki, z wyłączeniem produktów leczniczych zawierających nikotynę. Taki katalog tych wyrobów wymienia art. 2 pkt 2 ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (DzU 1996 r. nr 10, poz. 55 ze zm., dalej ustawa).
Poza listą
Do tej kategorii z pewnością nie można zaliczyć tzw. e-papierosa. Jest to bowiem urządzenie przypominające swoim działaniem inhalator. W wyniku podgrzania płynu dochodzi do wytworzenia dymu, który pozbawiony jest szkodliwych substancji smolistych oraz tlenku węgla. Trudno jest więc mówić o paleniu e-papierosa.
Wyznaczone miejsce
Choć zasadą jest, że na terenie zakładu pracy nie wolno palić, to zgodnie z art. 5a ust. 3 pkt 5 ustawy pracodawca może wyznaczyć palarnię. Rozumie się przez nią pomieszczenie wyodrębnione konstrukcyjnie od innych miejsc i ciągów komunikacyjnych, odpowiednio oznaczone, służące wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych i zaopatrzone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta